Informace k lyžařskému kurzu

Lyžařský výcvikový kurs Základní školy TGM Čejkovice – Horní Bečva, Sachova studánka

  1. 1. 2020 – Den první

Dnešního dne jsme zahájili lyžařský výcvikový kurs, který se koná v lyžařském areálu Sachova studánka, který se nachází v Horní Bečvě na malebném Valašsku. Mezi sedmou a osmou hodinu ranní jsme se sešli u školy a naložili všechna zavazadla do autobusu pana řidiče Veverky, s jehož zeleným šípem jsme po osmé hodině vyrazili směr Hodonín, Veselí nad Moravou, Moravský Písek, Kunovice, Uherský Brod, Luhačovice, Vizovice, Vsetín (kde jsme měli krátkou přestávku na občerstvení a toaletu), Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm. Po klidné a bezpečné cestě (za což patří panu řidiči velké díky) jsme kolem půl dvanácté dorazili do Horní Bečvy.

Nejprve jsme z autobusu vyložili lyže a vynesli je k lyžařským vlekům, kde je máme uschované po celou dobu kurzu přímo pod svahem (pokud tedy zrovna nelyžujeme), abychom je nemuseli pokaždé nosit z hotelu k vlekům. Po návratu k autobusu jsme naložili na sebe všechna zavazadla a vydali se na druhou stranu údolí Bečvy směrem k Hotelu Labyrint, našemu základnímu táboru. Cestu jsme zvládli bez ztrát, i když to chvilkama vypadalo, že bude potřeba založit několik výškových táborů a využít pomoci himalajských šerpů.

Po ubytování, vybalení a krátkém odpočinku jsme vyrazili zpět směrem k lyžařským svahům, abychom se rozdělili do družstev a mohli začít lyžovat.

Nejprve jsme vytvořili třetí družstvo z těch z nás, kteří na lyžích doposud nestáli. Zbytek skupiny si vyšlápl kousek svahu a po pár obloučkách již každý věděl, do kterého družstva patří.

A konečně jsme mohli zahájit výcvik. Třetí družstvo se pomalu seznámilo se základy lyžování a poprvé v životě ujelo alespoň pár metrů na lyžích, dokonce tři členové družstva sjeli celý cvičný svah. První a druhé družstvo se vydalo rovnou na vlek. Dneska jsme to pojali spíše rozcvičkově, trošku jsme se rozjezdili a připomněli si naši dosavadní lyžařskou techniku.

Po návratu na hotel jsme ještě probrali řád lyžařského kurzu a vysvětlili si, co můžeme, co nemůžeme a co nás čeká, pokud budeme dělat to, co nemůžeme.

Na večeři si pro nás místní kuchař připravil špagety s kuřecím masem, kečupem a sýrem. Následně jsme si pustili výukový film o lyžování a pravidlech bezpečnosti chování na sjezdovkách. Jednotlivá družstva dostala za úkol přichystat pro ostatní na další večery nějaký program. V deset večerka a hurá na kutě. Zítra nás toho čeká zase hodně, a tak musíme načerpat nové síly.

 

 

  1. 1. 2020 – Den druhý

7.00 budíček, 7.30 snídaně, takový byl začátek našeho druhého dne lyžařského výcvikového kurzu na Sachově studánce v Beskydech.

Na snídani jsme všichni načerpali potřebnou energii na celé dopoledne, protože nás čekala další část lyžařského výcviku. V 8.30 jsme vyrazili z hotelu směrem k lyžařským vlekům.

Dneska nám přálo počasí, teplota se pohybovala kolem 0 °C, nejprve bylo zataženo, následně se prodralo skrz mraky sluníčko a svítilo nám na svah po celý den.

První a druhé družstvo se dopoledne (po rozcvičkové jízdě) věnovalo nácviku základního sjezdového postoje a techniky oblouků v tomto postoji.

Třetí družstvo si v dopolední části výuky zopakovalo jízdu v pluhu, všichni členové družstva se naučili v pluhu zatáčet a zabrzdit. Polovina družstva dokonce zvládla sama sjet cvičný svah. Někteří členové třetího družstva se dokonce tak usilovně snažili obout lyže, že to nezvládlo jejich vázání. Naštěstí se nachází přímo u svahu půjčovna lyží a ski servis, ve kterém problém s vázáním ochotný pan servisman obratem vyřešil.

Před polednem jsme ukončili první část dnešního výcviku a vydali se zpět k chatě na oběd. K obědu nám byla servírována čočková polévka, řízky (kuřecí i vepřové, každý si mohl vybrat podle své libosti), vařené brambory a jako příloha zeleninový salát, bílé a červené zelí.

Po krátkém poobědovém odpočinku jsme vyrazili zpět od hotelu k lyžařským vlekům. První a druhé družstvo odpoledne opakovalo provádění oblouků v základním sjezdovém postoji, třetí družstvo se zdokonalovalo v základech lyžařské techniky, polovina družstva již celé odpoledne sjížděla cvičný svah seshora až dolů.

V 16.00 jsme ukončili dnešní lyžařský výcvik. V pět hodin jsme zahájili odpolední program. Každé družstvo dostalo za úkol přichystat si pro ostatní nějakou společnou aktivitu. Dnes bylo na řadě první družstvo, které si pro ostatní připravilo hru „ruce nohy.“ Všichni žáci se rozdělili do pěti týmů po šesti žácích. Každému týmu byl oznámen vždy určitý počet nohou a rukou, kterými se mohli všichni členové týmu dohromady dotýkat země, např. 6 rukou a 6 nohou (což znamenalo, že šest osob se mohlo dotýkat dohromady 6 rukama a 6 nohama). Na splnění tohoto úkolu měl každý tým půl minuty. Byl-li úspěšný, obdržel bod, v opačném případě nikoliv. Po čtyřech kolech postoupily tři nejlepší týmy do finálového kola, ve kterém je čekal trošku obtížnější úkol (např. 3 ruce a 3 nohy), jehož úspěšné splnění však bylo ohodnoceno dvěma body. Gratulace patří vítěznému týmu, který obdržel od pořádajícího první družstva za skvělý výkon i zaslouženou odměnu. Avšak všechny týmy se snažily a zaslouží za svou snahu pochvalu. Velký dík tímto patří i prvnímu družstvu, a to za organizaci dnešního společného odpoledního programu i zajištění odměny pro vítězný tým. První družstvo nasadilo pověstnou laťku vysoko – všichni se již těšíme, s čím přijde zítra družstvo druhé.

Na večeři tentokrát bylo klasické české rizoto sypané sýrem se zeleninovou přílohou – a po večeři máme všichni osobní volno na pokojích do 21:30, večerka ve 22.00.

15. 1. 2020 – Den třetí
Dnešního dne jsme byli opět vzbuzeni v 7.00 a v 7.30 jsme již mašírovali na snídani. Každý mohl posnídat to, co má nejraději – na výběr jsme měli teplé pečivo, jako by bylo právě vytažené z pekařské pece, máslo, borůvkový džem, paštiku, vybrat jsme si také mohli z několika druhů sýrů i uzenin. Po vydatné snídani jsme se převlékli do lyžařského oblečení, na ramena naložili lyžáky a vydali se na druhý břeh Bečvy k lyžařským svahům.
První družstvo dopoledne nacvičovalo carvingový oblouk, a to pomocí nejrůznějších cvičení především při jízdě bez lyžařských holí. Jezdili jsme jako letadla (naštěstí žádné z letadel nesestřelila nějaká omylem vypálené raketa) nebo během jízdy dolů řídili auto (všechna auta řídili zkušení řidiči, takže bezpečně dorazila do cíle).
Druhé družstvo si nejprve zahrálo honičku v lyžácích, aby trošku zahřáli své ztuhlé svalstvo. Následně si zopakovalo několika cviky základní lyžařský postoj, nacvičovalo techniku lyžařského oblouku a jednotliví členové se snažili během zatáčení odstranit jízdu v pluhu.
Třetí družstvo – dopoledne již všichni členové třetího družstva zvládli zatáčet, jedna polovina družstva celé dopoledne sjížděla cvičný svah a dokázala udělat několik oblouků za sebou.
K obědu jsme dnes dostali kuřecí, vepřové nebo hovězí maso (každému podle jeho chutě a libosti) s těstovinami či rýží a omáčkou. Každý z nás si také mohl nabrat zeleninový salát, bílé nebo červené zelí.
Po obědě jsme se opět vydali sjíždět místní svah. První družstvo se zdokonalovalo v carvingovém oblouku při jízdě s lyžařskými holemi.
Druhé družstvo odpoledne započalo s nácvikem carvingového oblouku pomocí různých cvičení s lyžařskými holemi i bez nich a jednotlivé členy družstva pan učitel individuálně upozorňoval na drobné chyby a snažil se jim prostřednictví těchto rad pomoci s jejich úrovní lyžařské techniky.
Polovina třetího družstva strávila odpoledne odpočinkem pod svahem, k čemuž využili lavičky nacházející se u lyžařských vleků, které byly nádherně vyhřáté odpoledním sluníčkem (je důležité si uvědomit, že tito členové družstva celou dobu šlapou nahoru do kopce po svých, zatímco ostatní se vozí na vleku, takže jejich odpočinek byl zcela po právu a zasloužený). Druhá polovina třetího družstva se již vydala na velký vlek a celé odpoledne sjížděla velký svah, ke konci dne dokonce od shora až dolů. Během těchto jízd si opakovali lyžující členové třetího družstva zatáčení v pluhu a mezi jednotlivými oblouky se snažili jet v základním lyžařském postoji s nohama u sebe.
Po návratu na naši základnu – Hotel Labyrint – mohli ti z nás, kteří měli zájem, zrelaxovat v hotelovém bazénu, ostatní odpočívali na svých pokojích.
Na večeři nám šéfkuchař navařil sekanou s vařenými bramborami či hranolky a zeleninovou oblohou.
Večerní program si pro nás přichystalo tentokráte druhé družstvo. Rozdělili jsme se do čtyř týmů (tři týmy po osmi a jeden po šesti). Vždy dva týmy si stouply do kruhu, každý z členů se jednotlivě několikrát otočil a následně si navzájem mezi sebou propletli své ruky. Na pokyn všichni členové týmu otevřeli oči a měli za úkol rozmotat se tak, aby vytvořili kruh – každý stál vedle sebe. Podmínkou však bylo, že se nemohou navzájem pustit. Soutěžily všechny týmy navzájem proti sobě, následně se dva týmy s nejmenším počtem bodů po třech kolech utkaly o třetí místo, dva týmy s nejvyšším počtem bodů o místo první. Děkujeme tímto druhému družstvu za organizaci dnešního večera, všem se soutěž líbila a již se těšíme na zítřejší večer. Jsme zvědaví, co pro ostatní vymyslí a naplánuje družstvo třetí.
Po společné aktivitě jsme měli po osmé hodině volno na pokojích a ve 22.00 alou do postele, zaujmout pozici ležícího střelce a spát.

  1. 1. 2020 – Den čtvrtý

Dneska nás toho čekalo opravdu hodně, dopolední dvouhodinový výukový blok, závod ve slalomu, procházka okolím Horní Bečvy, společná aktivita organizovaná třetím družstvem, večerní lyžování a  závěrečný společenský večer, ale vezměme to všechno pěkně po pořádku.

Po vydatné snídani v Hotelu Labyrint jsme opět všichni vyrazili k lyžařským vlekům ve skiareálu Sachova studánka.

První družstvo si dopoledne zopakovalo jízdu v carvingovém oblouku a jednotliví členové družstva se nadále snažili vylepšit, dalo by se říci vyšperkovat, svou techniku jízdy. Druhé družstvo se opět rozcvičilo honičkou na vrcholu kopce a následně si opakovalo cvičení, které dělalo v minulých dnech. Třetí družstvo se rozdělilo na dvě skupiny, jedna skupina sjížděla dopoledne celý velký svah a pomocí rad pana učitele pracovali na zlepšení svých lyžařských schopností. Druhá skupina zvládla v obloučcích sjet celý cvičný svah.

V 11.00 byly odstartovány závody ve slalomu (dvě kola) pro první a druhé družstvo. Všichni žáci předvedli vynikající výkony a zaslouží za svou snahu a předvedenou jízdu velkou pochvalu. Ze žáků 7. třídy se na třetím místě umístil Tomáš Šváb (51.07 s), stříbrnou příčku obsadil Jonáš Hřiba (49.41 s) a prvenství vybojoval Ivo Konečný (49.23 s). Mezi žákyněmi 7. třídy byla třetí Honey Lane Bruce (51.30 s), druhá Marika Pecůchová (49.77 s) a zlatou medaili se vyjela Romana Fojtíková (45.44 s).

Jelikož se lyžařského kurzu zúčastnili i žákyně a žáci osmé třídy, proběhla také soutěž všech účastníků lyžařského kurzu. Mezi žáky bronzovou příčku vybojoval Jakub Homoláč (48.17 s), druhý byl Michael Bruce (45.95 s) a ze všech nejlépe zajel obě dvě jízdy Ladislav Sedláček (42.97 s). Na třetím místě se v kategorii žákyň umístila Marika Pecůchová (49.77 s), o příčku výše skončila Aneta Ivičičová (48.70 s) a první byla opět Romana Fojtíková (45.44 s) – která porazila kromě Ladislava Sedláčka všechny ostatní kluky – parádní výkon.

Zvláštní uznání si zaslouží také všichni členové třetího družstva – jedná se o žáky, kteří poprvé v životě stáli na lyžích na začátku lyžařského kurzu a po čtyřech dnech lyžování byli všichni schopni vyjet na vleku a sjet lyžařský svah – gratulujeme.

Na oběd nám dnes bylo navařeno kuřecí a vepřové maso na paprice, jako příloha byly na výběr těstoviny, knedle či rýže. Každý si mohl naložit také zeleninovou oblohu.

Po obědě jsme měli o krapet delší odpolední klid a ve dvě hodiny jsme se vydali na procházku do okolí našeho základního tábora. Nejprve jsme vystoupali od Hotelu Labyrint k osadě V Ondrových do nadmořské výšky 780 m n. m. a následně se vydali z kopce dolů kolem Hotelu Mesit k přehradě nacházející se v Horní Bečvě. Po cestě dolů jsme postavili sněhuláka a zahráli si koulovačku. Od přehrady jsme zase začali stoupat k našemu ubytování.

Po návratu na hotel jsme si zahráli hru připravenou třetím družstvem. Rozdělili jsme se do pěti týmů po pěti členech a jednoho týmu se čtyřmi členy. Jednotlivé týmy měli za úkol provléknout provázek určitou částí svého oděvu (trikem či kalhotami) tak, aby byli všichni členové týmu tohoto týmu navzájem propojeni provázkem. Týmům byl měřen čas a poté bylo vyhlášeno pořadí. Hra se všem líbila a děkujeme tímto i třetímu družstvu za organizaci dnešní společné aktivity.

V 17.15 nás již čekala večeře (uzené maso s bramborami či bramborovou kaší) a poté jsme vyrazili na večerní lyžování. Večerní lyžování bylo dobrovolné, zúčastnila se menší polovina žáků, a to napříč všemi družstvy. Ostatní trávili čas pod sjezdovkou.

Po návratu na hotel jsme se převlékli, vyhlásili výsledky slalomu a předali diplomy a věcné ceny. Následně jsme zahájili poslední společný večer (s prodlouženou večerkou), na programu byla diskotéka.

17. 1. 2020 – Den pátý
Den pátý našeho lyžařského výcvikového kurzu, den posledního, den návratu domů. Ráno jsme se po (opětovně) vydatné snídani rozdělili na dvě skupiny. Jedna skupina žáků vyrazila na poslední dvouhodinové lyžování do skiareálu Sachova studánka, druhá skupina zůstala na hotelu a pomalu, ale jistě se připravovala na odjezd domů.
V 11.00 se všichni účastníci zájezdu sešli pod lyžařským svahem u buněk, ve kterých byly uskladněny pod celou dobou našeho pobytu lyže a hůlky. Sbalili jsme lyžařské vybavení a přinesli jej k zelenému autobusu pana řidiče Veverky, který byl již přistaven na parkovišti u hlavní cesty. Naložili jsme lyžařskou bagáž do zavazadlového prostoru autobusu a naposled se vydali nahoru do kopce k Hotelu Labyrint.
Po návratu na hotel jsme sbalili všechny naše věci, pouklízeli pokoje a zavazadla nanosili do společenské místnosti. V 12.30 jsme měli připravený oběd, tentokráte hovězí vývar s knedlíčky, vepřové či kuřecí maso s rýží, bramborovou kaší nebo těstovinami a přírodní nebo houbovou omáčkou, k tomu všemu samozřejmě zeleninová příloha. Jak jste možná vypozorovali z našich zpráv, strava byla opravdu pestrá a jídlo vždy výborně uvařené, za což děkujeme personálu hotelu. Rovněž pan recepční byl přívětivý a ochotný, taktéž mu za všechno velmi děkujeme.
Po obědě jsme na sebe naložili (himalajští šerpové bohužel nedorazili) všechny naše kufry, krosny, tašky, batohy a kabele a vydali se k autobusu. Během chvilky jsme se i se všemi věcmi nalodili a vyrazili směr Čejkovic, stejnou cestou jako v pondělí. I přes páteční silnější provoz ubíhala cesta vcelku rychle a po jedné zastávce na toaletu a občerstvení v Uherském Brodě jsme přibližně v půl páté dorazili do Čejkovic. Pane řidiči Veverko, taktéž velmi děkujeme za vaše služby.
A po vyložení a rozebrání všech zavazadel jsme se všichni– plní zážitků, živí a zdraví – rozešli do svých domovů za teplem rodinného krbu.

Adresa školy

Základní škola T. G. Masaryka Čejkovice, okres Hodonín, příspěvková organizace
Školní 800
696 15 Čejkovice

kontakty

518 362 503, 606 629 364
zs.tgm@centrum.cz
info@zstgmcejkovice.cz
jidelna@zstgmcejkovice.cz
www.zstgmcejkovice.cz
Datová schránka ID: 22cpep7

< 2022 >
Květen
PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031