Školní poradenské pracoviště

Školní poradenské pracoviště (dále jen ŠPP) zajišťuje poskytování a koordinaci preventivních, pedagogických a poradenských služeb přímo na naší škole. ŠPP poskytuje bezplatné poradenské a konzultační služby žákům, jejich zákonným zástupcům, ale i pedagogům. Snaží se pomáhat jim při zvládání a řešení výchovných, vztahových a výukových potíží.

Poradenské služba vychází ze standardních činností vymezených ve vyhlášce č. 72/2005 Sb. v pozdějším znění předpisů platných od 1.9.2011, o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, z vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných.

Školní poradenské pracoviště na naší škole tvoří

• výchovný a kariérový poradce – Mgr. Jana Martincová
  • speciální pedagog – Mgr. Jana Paušová (ředitelka školy)
  • školní metodik prevence – Mgr. Stanislav Kalužík

ŠPP úzce spolupracuje s vedením školy, s dalšími pedagogickými pracovníky, zejména s třídními učiteli, a zajišťuje pravidelnou komunikaci se zákonným zástupcem žáka. Je ve spojení se školskými poradenskými zařízeními (PPP, SPC), která zajišťují návrhy podpůrných opatření a podílejí se na jejich realizaci. V případě potřeby škola kontaktuje  orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Podle potřeby se obrací na zdravotnická zařízení.

S veškerými informacemi poskytnutými v rámci činnosti ŠPP je nakládáno v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Konzultační hodiny pracovníků ŠPP vždy po předchozí domluvě.

Hlavní úkoly výchovného poradce:

• Zajištění vyšetření žáků v pedagogicko-psychologické poradně na doporučení třídních učitelů nebo na žádost rodičů.
  • Péče o integrované žáky s poruchami učení nebo chování – pomoc při přípravě individuálních vzdělávacích plánů pro tyto žáky, jejich projednávání a vyhodnocování účinnosti.
  • Péče o žáky nadané a talentované žáky – jejich vyhledávání společně s třídními učiteli, návrh další péče o tyto žáky.
  • Sledování žáků s neprospěchem a ve spolupráci s ostatními vyučujícími hledání způsobů řešení tohoto problému.
  • Pomoc při řešení konfliktních situací ve škole.
  • Řešení případů hrubých a opakovaných přestupků proti školnímu řádu.
  • Spolupráce s dalšími odborníky – pedagogicko-psychologické poradny, střediska výchovné péče, kurátor pro mládež, úřad práce.

Hlavní úkoly kariérového poradce:

• pomáhá při výběru střední školy a volbě povolání
  • poskytuje informace o přijímacím řízení na SŠ
  • konzultace pro žáky a rodiče (po předběžné domluvě)

Hlavní úkoly školního metodika prevence:

• poradenství v oblasti prevence rizikového chování – zneužívání návykových látek (alkohol, drogy, cigarety), násilí a šikany, záškoláctví ap.
  • péče o zdravé vztahy
  • prevence v oblasti zdravého životního stylu
  • prevence v oblasti sexuální, mravní a multikulturní výchovy

Hlavní úkoly speciálního pedagoga:

• připravuje a ovlivňuje podmínky pro integraci dětí ve spolupráci s dalšími odborníky
  • dlouhodobě sleduje a pravidelně vyhodnocuje proces individuální integrace
  • pomáhá vytvářet a koordinovat vznik individuálních vzdělávacích programů pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
  • realizuje speciálně-pedagogické vzdělávací činnosti a poskytuje reedukační péči žákům se speciálními vzdělávacími potřebami
  • navrhuje a pomáhá realizovat opatření, která směřují ke zkvalitnění vzdělávací práce školy v oblasti speciální pedagogiky
  • poskytuje pedagogickým pracovníkům školy metodickou pomoc a odborné informace z oblasti speciální pedagogiky, pomáhá při jejich aplikaci
  • metodicky vede asistenty pedagoga
  • poskytuje poradenskou a konzultační pomoc rodičům žáků nebo jejich zákonným zástupcům
  • podílí se na zajištění speciálních pomůcek a didaktických materiálů
  • poskytuje podporu žákům s narušenou komunikační schopností

< 2018 >
  • Celý den

Žáci 4. třídy pojedou ve čtvrtek 1. listopadu do Hodonína na dopravní hřiště.

06.11.2018

V úterý 6. listopadu se vybraní žáci 5. – 9. třídy zúčastní plaveckých závodů v Ratíškovicích.

07.11.2018

Ve středu 7. listopadu se vybraní žáci 6. – 7. třídy zúčastní florbalového turnaje v Dolních Bojanovicích.

09.11.2018

V pátek 9. listopadu se vybraní žáci  8. – 9. třídy zúčastní florbalového turnaje v Dolních Bojanovicích.

13.11.2018

V úterý 13. listopadu v 17 hodin se uskuteční třídní schůzky.

• 17:00 -18:00

V pondělí 19. listopadu v 17 hodin se bude konat schůze členů SRPŠ.

20.11.2018

V úterý 20. listopadu jedou žáci 3., 4. třídy a část 5. třídy do Brna do divadla Radost.

• Celý den

Ve středu 21. listopadu si děti osvojí dovednosti v keramické dílně.

• Celý den

Ve čtvrtek 22. listopadu si děti osvojí dovednosti v keramické dílně.

• 13:00 -18:00
    25.11.2018

V neděli 25. listopadu pořádá naše škola Předadventní setkání.
    Co vás čeká?
    Kavárna plná zimních dobrot, poslech živé i reprodukované hudby, prodejní stánky, tvořivé dílny pro děti i dospělé, fotokoutek, prodej výrobků klientů z Narnie, hra na flétny žáků 3. třídy.
    V 15 hodin se uskuteční dražba andělů a tombola plná překvapení.
    Vstupné dobrovolné. Výtěžek akce bude věnován domovu Narnie z Morkůvek.

• 17:00 -18:00
    28.11.2018

Ve středu 28. listopadu 2018 v 17 hodin se v budově školy uskuteční schůzka pro rodiče dětí, které půjdou v příštím roce k zápisu k povinné školní docházce.